Denizli Gelişim Koleji’nde Gelenek Bozulmadı!

Denizli Gelişim Koleji’nde Gelenek Bozulmadı!

Denizli Gelişim Koleji’nde Gelenek Bozulmadı!

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınav sonuçları açıklandı. Denizli Gelişim Koleji öğrencisi Salih Şahin, tüm soruları doğru şekilde yanıtlayarak, 500 tam puan aldı ve Türkiye birincisi 97 öğrenciden biri oldu. Denizli Gelişim Koleji Kurucusu Mehmet Hayıt, “Gelişim Koleji bu yıl da geleneği bozmadı, gelecekte de bozmayacak, Türkiye’yi sallamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

6 Haziran'da Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınav sonuçları açıklandı. Sınava 1 milyon 38 bin 492 öğrencinin girdiği sınava 36 farklı ilden katılan 97 öğrenci, tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Denizli Gelişim Koleji öğrencisi Salih Şahin, LGS sınavından 500 tam puan aldı ve Türkiye birincisi 97 kişiden biri oldu. Çok mutlu olduğunu belirten Şahin; “Hala çok heyecanlıyım. Bu başarıyı düzenli ve disiplinli çalışarak kazandım. Bende pek stres kaygısı yoktur. Kişiliğimdeki rahatlığın bunda etkisi olmuştur. Sınavda aldığım puanla liseye Gelişim Koleji’nde devam etmek istiyorum. Hayalimdeki meslek ise bilgisayar mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi’nde okumak istiyorum. Günde 3-4 saat düzenli şekilde çalıştım ve genelde art arda aynı dersleri çalışmadım, konu ve defter tekrarıyla birlikte farklı dersleri çalıştım. Ben babama ve anneme daha sonra bende emeği geçen Gelişim Koleji’ndeki öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum. Bazı öğretmenlerim ve babam benden böyle bir başarı bekliyordu, onların yüzlerini kara çıkartmadığım için ve bu başarıyı kazandığım için çok mutluyum. Seneye sınava katılacak olan arkadaşlar öncelikle öğretmenlerini dinlesinler, son anda çalışarak olmuyor. Düzenli ve istikrarlı çalışarak başarı kazanılabiliyor. Sınav ortamı ve deneme ortamı da birbirinden çok farklı. Bunu da göze alıp stres kontrolünü de başarabilirlerse sınavda da başarılı olabilirler” dedi.

“Büyük bir gurur ve mutluluk içindeyim”

Türkiye şampiyonu Salih Şahin’in annesi Fatma Şahin ise şunları söyledi: “Salih 3 üç kardeşten ortancası. Oğlum azimle, sabırla, çok çalıştı. Biz bu başarıyı bekliyorduk ama belki bir iki yanlış yapabilir, dikkatinden kaçabilir diye düşünüyorduk. İçimizde tam puan alacağına dair bir umut hep vardı. Oğlum 1 milyon 38 bin 492 kişinin katıldığı sınavda tam puan aldı, büyük bir gurur ve mutluluk içindeyim. Hayat boyu bütün başarılar Salih’le olsun, Allah yardımcısı olsun. Salih, eğitimine Gelişim Koleji’nde devam edecek. Salih küçüklüğünden beri farklı bir yapıya ve mühendis yeteneklerine sahip bir çocuk. Çok da becerikli. Şuan yazılıma ve kodlamaya ilgi duyuyor, çok fazla bilgisayar oynuyor. Ben Salih’in sınavda olduğu gibi hayatında da fark yaratacağına inanıyorum. Bütün evlatlarımızın farklı yetenekleri, farklı başarıları var, hepsi farklı yaratılmış, hepsinin yolu, bahtı açık olsun, yeteneklerine göre güzel yerlere gelsinler inşallah” diye konuştu.

“Gelişim için yeni değil, gelenekselleşen bir durum” 

16 yıldan beri Denizli’deyiz ve yaklaşık 12 yıldır bu başarıları yaşıyoruz” diyen Denizli Gelişim Koleji Kurucusu Mehmet Hayıt, şunları söyledi: “16 yıldan beri Denizli’deyiz ve yaklaşık 12 yıldır bu başarıları yaşıyoruz. Gelişim için bu yeni bir durum değil, hatta gelenekselleşen bir durum. Hemen hemen her yıl kazandığımız bir başarı. Biz ortaokul kısmımıza kapatmıştık. Geçen yıl açtık ve bu yıl böyle büyük ve güzel başarıları kazandık. Sadece Türkiye birinciliği değil öğrencilerimizin yüzde 27’si ilk 10 binde yüzde 4’lük dilimde yer aldı. bu Türkiye ortalamasının 333 katı bir başarı. Sıra dışı öğrencilerimiz bu başarıyı bize kazandırdı. Yani sadece birincilikle değil toplam bir başarıyla bugün gururluyuz. Bu yılki öğrencilerimizin hemen hemen yüzde 80’i nitelikli okulları kazanacakları puanlar almayı başardı. Toplamda baktığınızda bu başarı Türkiye’de inanılması güç, gerçekleştirilmesi mümkün olmayan, sıra dışı bir başarıdır.”

“Türkiye’yi sallamaya devam edeceğiz”

Pandemi koşullarının kimilerine zorluk, kimileri için de fırsat olduğunu vurgulayan Hayıt, “Öğrencilerimiz ve biz, pandemiyi fırsata çevirdik. Her sıkıntının faydaları da vardır her problem aynı zamanda fırsatta sunar. Bu fırsatı değerlendirenler öne çıkıyor. Ben bu süreçte öğrencilerime, hiç nefes almadan çalıştıkları için teşekkür ediyorum. Gelişim Koleji bu yıl da geleneği bozmadı, gelecekte de bozmayacak, Türkiye’yi sallamaya devam edeceğiz. Öncelikle biz güven işi yapıyoruz. Bize güvenen öğrencilerimize, velilerimize ve bizimle yola çıkan tüm bu insanlara ben teşekkür ediyorum. Bu bir takım oyunu ve bu takımda öğretmen, öğrenci, okul ve veli var. Takımda bazı şeyler aksadığı zaman sıra dışı başarıların elde edilmesi mümkün değil bu husustaki tüm paydaşlara sonsuz teşekkür ediyorum. Bu başarı hepimizin” şeklinde konuştu.

 

“Bu güzel başarılarla gururlandık”

İki kızı olduğunu ve ikisinin de Gelişim Koleji’nde öğrenim gördüğünün altını çizen Okul Aile Birliği Başkanı ve Psikolog Selis Karabacılı; “Sınava hazırlık sürecinde ben okula psikolog olarak destek verdim. Danışmanlarıyla takiplerini çok sıkı yaptık, öğretmenlerimiz çok sıkı çalıştı ve ödev takipleri çok sıkı yapıldı. Pandemi olmasına rağmen konularımız çok erken dönemde bitti ve konular bittikten sonra biz çocuklarımızı bir kampa aldık. Bu kamp, 3 ay civarı sürdü. Her sabah deneme sınavı, öğleden sonra doru çözümleri ve çocuklarımızın eksikleri üzerinden 1’e 1 çalışmaları yapıldı. Bunun neticesinde başarılarımızı elde ettik. Öğretmen öğrenci okul ve veli işbirliğiyle bu güzel başarılarla gururlandık. Önümüzdeki yıl sınava girecek öğrenciler için temmuz, ağustos ayında kampa başlayacağız. Düzenli, planlı, programlı çalışarak bu işi başaracağız. Aileler her zaman çocuklarının yanında olsunlar, aileler çocuklarını her zaman takdir etsinler. Çünkü öğrenci takdir edilirse başarıya ulaşabilir. Öğrencinin her konuda aileden destek ve takdir alması şart” dedi.

“Çok mutluyum”

Öte yandan Denizli Gelişim Koleji öğrencilerinin yüzde 67’si yüzde 0,01-0,08’lik dilime girmeyi başardı. Sınavdan 467,5 alan Nehir Aşçı; “Denizli’de 113’üncü ve Türkiye genelinde de 5 bin içerisindeyim. İlk duyduğumda şaşırmıştım. Şu anda da çok mutluyum. İleride Genetik mühendisliği okumak istiyorum. Özel üniversitelerde öğrenim görmek istiyorum. Bundan sonraki asıl önemli olan üniversite sınavları. Çalışmaya devam etmek lazım” dedi. Sınavdan 495 puan aldığını belirten Ali Alp Yazıcı ise şunları söyledi: “İlk 100 içerisinde yer aldım. Üniversite konusunda henüz bir kararım yok.”

“İlk 800 arasında yer aldım”

Sınavdan çıktıktan sonra tüm soruların doğru şekilde yanıtladığını belirten Mecit Kaan Şimşek; “0,08 yüzdelik dilim ile ilk 800 arasında yer aldım. Matematik ve fen bilimlerinden 1’er yanlışım var. Daha güzel olabilirdi. Sınavdan çıktıktan sonra cevap anahtarına baktım. 2 yanlışımın olduğunu gördüm. Üzüldüm biraz ama yine de iyi olacağını düşünmüştüm. Şu anda biraz kafam karışık. Hangi okula gideceğim konusunda kararsızım” diye konuştu. Sınav sonucunda ilk 2 bin 500 artasına girdiğini belirten Ali Efe Çankır; “Mutluyum. Bir yılın karşılığını aldım. Düzenli olarak çalıştım ve sonucunu aldım. Günlük belli bir soru çözdüm. Kendime güvenmiştim. Allah’ın izniyle başardım” dedi.